تبلیغات
گلاسكو بزرگترین شهر اسكاتلند است

كه جمعیتی معادل 750 هزار نفر دارد(.در بعضی از منابع هم یك و نیم میلیون نفری آمده است جمعیت 750 هزار نفری در كتاب راهنمای اسكاتلند آمده است ) گلاسگو به شهر هزار فرهنگ در اروپا معروف است و قدیمیترین سكونت گاه در اروپا محسوب می شود
در این شهر هزار فرهنگ اقوام و ملیت های گوناگونی زندگی می كنند چینی هایی كه در غرب گلاسكو كه در China town زندگی می كنند بیشترین شمار مهاجرین را تشكیل می دهند رستوران های چینی و فست فود های هنگ كنگی و كلوب های شبانه كره ای مكان هایی هستند كه در محله چینی ها قرار دارند پاكستانی ها و هندی ها از دیگر اقوام هستند كه در جنوب گلاسكو در south side در منطقه Victoria road زندگی می كنند كه جواهر فروشی های هندی و میوه فروشی های پاكستانی و كبابی های آسیایی از جمله مكان های شلوغ محله هندی ها به شمار می آید


ایستگاه قطار گلاسكو به نسبت ایستگاه لندن بزرگتر و زیبا تر است ، ساختمان ایستگاه از آن ساختمان های قدیمی است كه زمانی در آغاز عصر صنعتی نشانگر پیشرفت صنعتی اسكاتلند بوده و به همین دلیل است كه ظاهری آراسته و پرنقش و نگار دارد . ایستگاه قطار گلاسكو در مركز شهر قرار دارد و مركز شهر هم همان مركز شهر متحدالشكل اروپا است با همان عناصر آشنا : پیاده رو های پهن ، علایم راهنمایی مبسوط ، تجهیزات سامان دهنده ی عبور و مرور مغازه ها و ساختمان های چشمگیر اما در این جا یك خیابان طولانی و پهن تبدیل شده به پیاده رویی كه خیابان های سواره رو متعددی را قطع می كند و به طرز زیبایی به گلدان های زیبا تزیین شده است و همچنین سهم بسیار زیادی از ساختمان های فرا مدرنی در كنار بلوك قدیمی بزرگ از سنگ خاكستری به زیبایی آن افزوده است ارتفاع ساختمان ها كاملاً متنوع است بخش سواره خیابان ها نیز زیاد پهن نیست كه گویا همان خیابانهای قدیمی است كه نونوار شده است.

آنچه در گلاسكو به وضوح مشاهده می شود مرغان دریایی در این شهر می باشد كه صدای آنها همواره در این شهر به گوش می رسد بی آنكه شهر ساحلی باشد! اما جالب این است كه گلاسكو بی آنكه ساحلی باشد بزرگترین بندر اسكاتلند به شمار می رود و در این سرزمین 8000 كیلومتر مربعی دریای آتلانتیك و دریای شمال هركجا كه توانسته اند در شكاف های زمین پیش آمده اند و اغلب نقاط مسكون در فاصله ی 100 كیلومتری از دریا قرار می گیرند.

چیز دیگری كه در گلاسكو قابل ذكر است بودن بلوك های بزرگ شهری است تعداد بنا های تك خانواده ای بسیار كم دیده می شود و دست كم در بخش های عمده شهر وجود ندارد كه شاید اشاره ای باشد به پیشینه ی صنعتی شهر و عدم تمكن مالی كارگری برای تملك خانه های تك خانواری و همین باعث می شود ساختار شهر نمایان و برهنه بنماید و درشت اندام و محكم.

زادگاه بسیاری از اختراعات و پیشرفت ها در بسیاری از زمینه ها اسكاتلند بوده است كه می توان از روی مجسمه های مشاهیری همچون سروالتر اسكات در میدان سنت جورج و نام هایی آشنا همچون گراهام بل ، آدام اسمیت ، جیمز وات ، كانن دویل ( نویسنده شرلوك هلمز ) گواهی بر این مدعا است.

میدان سنت جورج

اگر به عنوان توریست بخواهید از گلاسكو دیدن نمایید در میان این بازدید ها بار ها از كنار رود پهن و زیبای كلاید عبور خواهید كرد این رود این شهر را به دو نیم تقسیم كرده است به دو قسمت شمال و جنوبی كه قسمت جنوبی قسمت قدیمی گلاسكو می باشد كه یكی دیگر از مشخصه های اروپایی یودن این شهر است و پل های بر روی آن بسیار زیبا و شكیل هستند ،

در نقطه ای از ساحل این رود مسجدی وجود دارد كه یكی از 4 مسجد شهر گلاسكو می باشد.


اگر بگوییم معماری و ساختمان این مسجد ازبسیاری از مساجد امروزی كه در ایران ساخته می شود چشمگیر تر است اشتباه نكرده ایم.
نمایشگاه گلاسكو و مركز كنفرانس كار نورمن فاستر به مانند یك فیل معماری هوا شده به شكل یك كلاه زنانه قدیمی یا گل یا موجودی به اصطلاح ارگانیك است. در طول مسیر هم تعدا زیادی ساختمان های بسیار مدرن زیبا و چشمگیر را می بینیم كه اشكال عجیب و غریب ندارند ولی در كنار ساختمان های قدیمی به سبك گوتیگ و ویكتوریایی سبك زیبا به نظر می رسند .

یكی از آثاری كه مایه افتخار شهر گلاسكو است آثار معماری مكین تاش است كه جایگاهی خاص در موزه ی هانتر به آن اختصاص یافته است در واقه بخشی از موزه به شكل خانه ای است با یك اتاق پذیرایی ، اتاق خواب و اتاق كار و ... كه همه چیز آن را مكین تاش طراحی كرده است پرده ها ، شومینه ها میز ها و ... .

در این موزه كه به افتخار كلكسیونر آثار اهدا شده به موزه هانتر نامیده شده كارگاهی هم برای آموزش دانشجویان هنر از طریق كلكسیون ها برگزار می شود:

در كنار این كلاس نوشته شده است :
آگاهی از اسكلت ها ضروری است اما مهمترین نیاز هنرمند درك عضلات است كه در هر حركت شكل متفاوتی دارند.

اما یك بخش بسیار زیبای موزه آثار نقاش آمریكایی ویستلر است كه ظاهراً به دلیل اینكه مادرش اسكاتلندی تبار و همسر اسكاتلندی اش به موزه اهدا شده است . آثار او به طرز خاصی شاعرانه است و همین شاعرانه گی زوایای تیز چهرها و اندام ها و هر چیز كه در بوم آمده است نرم و ملایم كرده كه انگار توری نازكی بر روی آن ها كشیده شده باشدبر دیوار نخستین اتاق جملاتی از او آمده است :

«همچنان كه نور رنگ می بازد و سایه ها تیره تر می شوند همه ی جزئیات زیبا . شكل دهنده ، هر چیز جزیی ناپدید می شود و من چیز ها را همانطور كه هستند به شكل توده بزرگ و حجیم می بینم : دكمه ها ناپدید می شوند ، اما سایه می ماند و این چیزی است كه شب نمی تواند از تخیل نقاش بگیرد»

موزه نزدیك دانشگاه گلاسكو و در یكی از زیبا ترین و سرسبز ترین نواحی گلاسكو واقع است ، خیابان ها چنان زیبا و خلوت اند كه به یكبار انسان دلش می خواهد به جای رفتن به موزه یا هرجای هنری دیگر در همان نزدیكی و در خیابان ها بگردد در واقع این ناحیه كه به ناحیه دانشگاه معروف است مثل یك باغ بزرگ است كه در آن فقط چند ساختمان هست


ساختمان های قدیمی سبك گوتیك دانشگاه و موزه ی هنر با ساختمان قرن نوزدهمی از آجر قرمز كه در زمینه ی سبز جلوه می دهد و نسخه ی بدل همه ی موزه های اروپایی است كه در این مجموعه فقط ساختمان موزه هانتر مدرن است كه نتوانسته روح انتیك ناحیه را تغییر دهد.

و اما مسله بسیار مهم برای اسكاتلند و شهر گلاسكو میزبانی بازیهای 2014 جنبش متحدالمنافع است این بازیا میان 71 كشور برگزار می شود بیلبوردهای تبلیغاتی در این شهر مردم را از هم اكنون بریا برگزاری این بازیها آمده می كند كه از هم اكنون به تماشاچیان و بزیگران خیر مقدم می گوید شرق شهر گلاسكو در حال آمده سازی برای این بازیها است و دولت اسكاتلند مبلغی بالغ بر 20000000 دلار را برای احداث مراكز خرید جدید و ورزشگاه ها و هتل ها ، رستوران ها و كلوب های شبانه خرج كرده است.